PL EN DE

O nas

Brzozowy Zagajnik posiada certyfikat gospodarstwa agroturystycznego, spełnia wymogi Unii Europejskiej. Goście mają do dyspozycji pokoje o wysokim standardzie.
Tym, co przyciąga ludzi w tę okolicę są baśniowe krajobrazy, dużo przestrzeni, miejsce na ognisko i grilla oraz spokój i cisza. Goście mogą jeździć konno, odprężyć się przy ognisku, pracować w stajni.
W gospodarstwie znajduje się 26 koni – kucyki i hucuły. Latem 2007 odwiedziła nas grupa dzieci. Czuły się tu bardzo dobrze; dziewczynka
z Włoch zostawiła tu swój rower, żeby rodzice w przyszłym roku znów byli zmuszeni ją tu wysłać.
Mały chłopiec, na krótko przed powrotem życzył sobie, żeby rodziców samochód w drodze się zepsuł – wtedy mógłby tu zostać dłużej. Dzieci zakochały się w naszych koniach, lekcje jazdy konnej sprawiały im dużą radość. Naturalnie wymagało to trochę godzin nauki, jednak efekty były imponujące.

Hucuły
Stajnie w naszym gospodarstwie są zadbane, nasze konie przyjazne dla ludzi i ufne. Dzieci, które nas odwiedzają są zawsze szczęśliwe i z przyjemnością pracują z końmi. Rasy naszych koni nie wyszukaliśmy przez przypadek. Są to konie pracujące w wielu centrach rehabilitacyjnych, stosowane w hypo– i psychoterapii. Klacz Narin zajęła 4 miejsce w Gładyszowie. Była jedynym koniem w konkursie zwierząt gospodarskich w Sierpcu, który był w stanie pokonać wszystkie przeszkody.
W naszym gospodarstwie można podziwiać konie huculskie, które na naszym terenie są właściwie rzadkością.
Są to małe, wytrzymałe, odważne konie, które do tego chętnie pracują. Niektórzy znawcy koni przypuszczają, że hucuł jest kucykiem ze Skandynawii, inni są zdania, że chodzi tu o tarpany. Możliwe, że hucuł pochodzi ze wschodnich Karpat, był, więc członkiem rodziny tarpanów leśnych. Hucuł jest średniego wzrostu, charakteryzuje się długą żywotnością, powściągliwością i wielką siłą. Wcześniej hucuł był wszechstronnym koniem, którego używano do lżejszych prac polowych w gospodarstwie. Dziś nie jest używany jako koń do pracy, lecz jako koń spacerowy, szczególnie koń dla dzieci, gdyż nie jest ani agresywny ani uciążliwy w utrzymaniu. Jest doskonały zarówno na spacery jak i na dłuższe wędrówki.
Mimo niskiego wzrostu, konie te mogą pokonywać większe przeszkody, osiągają nawet wysokość 1,40 m. Hucuły występowały w znanym polskim filmie „Ogniem i mieczem” – należały do Tatarów. Zdjęcia były robione niedaleko Gładyszowa. Nie wszyscy byli zachwyceni, gdy usłyszeli pomysł o zaangażowaniu hucułów do filmu. Jednak w praktyce okazało się, że są one nie do zastąpienia i nawet filmowe efekty specjalne nie były
w stanie ich spłoszyć.
Kolczyn 13
09-213 Gozdowo
tel. 0600 160 645, 0661 285 823
biuro@brzozowyzagajnik.pl